« Vissza a pályázatokhoz

Régi Szerb Mesterségek tábor 2018 NEMZ-TAB-18-0240

2018-ben immár negyedik alkalommal került megrendezésre a régi szerb mesterségeket bemutató gyermektábor. Az előző táborok sikerének köszönhetően az idei évben, a várakozásoknak megfelelően, több érdeklődő jelentkezett. A tábor munkájában 45 gyermek vett részt.

Öt munkacsoportban, kalligráfia, szövés-fonás, kézi varrás, ikonfestészet, mozaik készítés folyt a munka. Az elsajátítható szakmai anyag komplex módon kapcsolódik a hazai nemzetiségi oktatásban résztvevő tanulók tantervéhez, de egyben szerves részét képezik a szerb népi kultúrának is. A munka magas szakmai színvonalát egyrészt szerbiai vendégeink, másrészt nagy tapasztalatokkal rendelkező hazai pedagógusain biztosították.

Név szerint emelnénk ki a munkacsoportok vezetőit, a szövés-fonás és a kézi varrás munkacsoportokat Biljana Maksimović és Rada Borovčanin vezette. Mindketten a Tršićen működő „Vuk Karadžić” Népművészeti Egyesület alkotói. A kalligráfia, ikonfestés és mozaik készítési munkákat a belgrádi Vesna Stanisavljević ikonfestő és Maja Vujašin restaurátor vezette.

A tábor teljes ideje alatt a munkanyelv szerb, így a tanulók az anyaországból érkező mesteremberekkel, oktatókkal gyakorolhatták az élő mindennapi nyelvet is. A gyakorlati és elméleti foglalkozásokon a gyermekek elsajátították a bemutatásra kerülő mesterségek szakkifejezéseit, melyek mára már sajnos kikoptak a mindennapi nyelvhasználatból. A tábor alkalmas a tanulók érdeklődésének a felkeltésére, a legalapvetőbb szakmai fogások elsajátítására. Természetesen a kiscsoportos foglalkozások erre lehetőséget is nyújtanak. Mivel a gyakorlati szakemberek mellett elismert néprajzkutatók is foglalkoztak a gyermekekkel, így a bemutatásra kerülő szakmai anyag nemcsak szakmailag tükrözi hűen a szerb népi kultúrát és annak legszebb hagyományait, de illeszkedik a népismeret órákon tanultakhoz is. A gyakorlat, a kipróbálás, a saját kezű készítés lehetősége felkelti a gyermekek érdeklődését, mélyíti ismereteiket. A foglalkozásokon a gyermekek megismerkednének a szerbiai népművészettel, de alkalmuk volt a hazai szerb népművészetbe való betekintésre is, megismerve a közös gyökereket, az eltéréseket. Ismeret szerezhető a magyar kultúra hatásáról az itt élő szerb populáció tárgyi kultúrájára. Mivel a tábort elsősorban az általános iskolai korosztály számára terveztük, természetesen időt és gondot fordítottunk a szabadidős tevékenységre is, azt úgy irányítva, hogy a résztvevők megismerjék a házigazda település szépségét, hagyományait.

A legfőbb célkitűzések egyike, a szerb nemzetiséghez tartozó gyerekek egymás közötti kapcsolatainak ápolása, a szerb népi mesterségek megismertetése, mely által biztosítani lehet a felnövekvő generációban az identitástudat erősítését. A felnövekvő generáció tagjainak bekapcsolása az egyesület fő profilját alkotó hagyományőrzésbe kiemelt feladatunk. Fontosnak tartjuk a gyermekek körében a szerb identitáshoz szorosan kötődő kapcsolatok fenntartását, azok szorosabbra fűzését. Ebben nagyon fontos szerepet játszik a közös vallás és nyelv. A rendezvény szervezője különös hangsúlyt fektet a szerb kultúra, identitás és hagyományok ápolására, amely e kisszámú nemzetiség fennmaradása érdekében nélkülözhetetlen. A kulturális hagyományok őrzése, a nyelv ápolása a közösség fontos feladata. Az ifjúsági tábor megrendezésében a hagyományőrző egyesület tagjain kívül tevékenyen részt vesznek és mentor képzésben részesülnek az egyesület tagjai is.

A tábor napi programja:

  • 08.00-09.00 óra reggeli
  • 09.00-12.30 óra népi mesterségek bemutatása, kézműves foglalkozás, a tanultak gyakorlatban történő kipróbálása
  • 12.30-14.00 óra ebéd
  • 14.00-17.00 óra a délelőtti foglalkozások folytatása
  • 17.00- órától szabadidős foglalkozás, vacsora.

Tekintettel arra, hogy a foglalkoztatásban résztvevő korosztály főként a felső tagozatos iskolai korcsoport, ezért szabadidős programként egyrészről kulturális programokat ( múzeum, templom, látogatás), valamint sporteseményeket szervezünk ( futball torna, futó verseny, játékos sorversenyek) valamint strandolást tervezünk.

A táborban, és valamennyi, a táborról szóló tudósításban (Srpske nedeljne novine, Magyar Rádió, MTV Srpski ekran, RTS,) feltüntettük, illetve felsoroltuk a támogatók névsorát. Megköszönve támogatásukat, melyet ezúton is megteszünk.

Pályázati támogatás összege: 2 100 000 Ft.

 

A Pályázat fő támogatója: